Morze Śródziemne: opis, cykl życia, zastosowanie

Morze Śródziemne: opis, cykl życia, zastosowanieW bagnistych obszarach i obszarach o dużej wilgotności i odcieniu trudno nie dostrzec jasnych, mchatych mebli. W strefie leśnej rozpowszechniony jest szmat szlamowy, który jest tłumaczony z języka greckiego jako "gąbka".

Morze Śródziemne: opis, cykl życia, zastosowanie

Moss sphagnum. Opis

W procesie wzrostu roślin tworzy sięwyprostowuj pędy, zbierając się w gęstych murawach, jak poduszki. Ich wysokość jest niewielka - zwykle nie większa niż 5-6 centymetrów. Jako taki tusz nie ma łodygi, jest zastąpiony przez fyllidię i katar. Pomiędzy tymi elementami rośliny występują pęknięcia, które dosłownie absorbują wodę i sól potrzebną do życia. Fyllidia składa się tylko z jednej warstwy komórkowej. Trzecim elementem szoku jest to, że kłącza są źródłem rośliny. Te silnie rozgałęzione cienkie struny ssą wodę z gleby. Cechą charakterystyczną sphagnum, rizoboty z czasem przestają wchłaniać ciecz i odgrywają tylko rolę wsparcia dla rośliny.

Moss sphagnum. Cykl Życia

Podobnie jak w przypadku wszystkich przedstawicieli naczyniowychtchórzostanu, alternacji generacji seksualnej (gametofit) z bezpłciowym (sporofit). Fotosyntetyczną zieloną rośliną jest gametofit. Ma męskie i żeńskie gamety, które wytwarzają sporofit, który pojawia się z zygoty - zapłodnionego jaja. Sporofity - wytwarzanie zarodników nie jest oddzielone i pozostaje z gametofitem, karmiąc się nim. Każda komórka ma podwójny zestaw chromosomów, w gametach - po jednym na raz. Sporophyte rozwija się w procesie podziału komórek mejozy. W rezultacie każdy spór staje się płciowo obdarzony ponownie. Rośnie w jednym gametoficie.

Moss sphagnum. Zastosowanie

Sphagnum ma wiele przydatnych właściwości,którą nauczyła się używać. Już w XI wieku mchy zaczęły być stosowane w medycynie jako opatrunki i zastąpiły właściwości higroskopijne wełną bawełnianą. Sphagnum było powszechnie używane na bojach podczas pierwszej wojny światowej, ponieważ szybko wchłaniało krew, ropę i inne ciecze. Nawet teraz niektóre firmy farmaceutyczne produkują tampony i serwetki na opatrunek o zawartości mchu w turecku. Kompozycja rośliny została znaleziona związek sphagnol-fenolopodobny, który ma działanie dezynfekujące, bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Nawet w sphagnum istnieją kwasy humusowe o właściwościach naturalnego antybiotyku. Popularny wśród konsumentów i wkładek do sphagnum, które pomagają dobrze od grzybów stóp. Jeśli u pacjenta stwierdzono zakaźne zmiany skórne na ciele, pomogą kąpiele z wlewami szumu. Również ten moss jest często używany do wypełniania materacy i pieluch. Jest to szczególnie użyteczne u poważnie chorych pacjentów, ponieważ pozwala walczyć z odleżynami. Sphagnum jest również używany w uprawach roślin do łatwiejszego i bardziej komfortowego wzrostu pędów oraz do ochrony plantacji przed mrozem.